Дослідження Київського Міжнародного Інституту Соціології про ставлення наших громадян до незалежності України

Протягом 4-15 листопада 2011 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів всеукраїнське опитування громадської думки. Методом інтерв’ю опитано 2037 респондентів, що мешкають в усіх областях України, у Криму та у Києві за стохастичною вибіркою, репрезентативною для населення України віком від 18 років.

Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0.95 і за дизайн-ефекту 1.5) не
перевищує 3.3% для показників близьких до 50%, 2,8% – для показників близьких
до 25%, 2,0% – для показників близьких до 10%, 1,4% – для показників близьких
до 5%.

Двадцять років тому, 1 грудня 1991 року на загальноукраїнському референдумі 90,3% громадян, що взяли участь у голосуванні, підтримали рішення Верховної Ради про
проголошення державної незалежності України.

Через те, що участь у голосуванні на референдумі взяли 84,2% тих мешканців України, хто мав тоді право голосу, підтримку державній незалежності України під час референдуму фактично надали 76% її дорослого населення.

Цей показник дозволив вперше надійно оцінити реальну поширеність підтримки
державної незалежності України її населенням. З того часу Київський міжнародний
інститут соціології регулярно вимірює ставлення населення нашої країни до її державної незалежності. За ці роки, під впливом різних обставин – і політичних, і
соціально-економічних – поширеність підтримки незалежності нашої країни неодноразово зазнавала коливань, але жодного разу не знижувалася до критичної межі у 50 відсотків.

Дані соціологічних досліджень ставлення населення України до її державної незалежності, що проводяться протягом вже 20 років Київським міжнародним інститутом соціології за єдиною методикою, дають загальну картину динаміки підтримки державної незалежності України.

За результатами опитування у листопаді цього року частка громадян, що підтримують державну незалежність України, складає 82,6%.

Абсолютна більшість респондентів – 70% – вважають, що Україна і Росія мають бути незалежними державами, «з відкритими кордонами, без віз та митниць». Значно менша частка (13%) опитаних вважають, що між Україною та Росією має існувати візовий режим. Частка прихильників створення єдиної держави складає 16%. Не змогли визначитися зі своїми преференціями стосовно відносин між Україною та Росією лише один відсоток опитаних.

Подібна ситуація спостерігається в усіх регіонах країни[1]:

  • Частка тих, хто вважає, що Україна і Росія мають бути незалежними, але дружніми державами з відкритими кордонами, без віз та митниць, у Західному регіоні дорівнює 67%, у Центральному – 75%, у Південному – 67%, та 68% у Східному регіоні.
  • Частка тих, хто вважає, що Україна і Росія мають об’єднатися в єдину державу: у Західному регіоні складає 3%, у Центральному – 13%, у Південному – 23%, та 25% у Східному регіоні.
  • Прихильники введення візового режиму складають 27% мешканців Західного регіону, 10% Центрального, 9% Південного та 7% мешканців
    Східного регіону.

Абсолютна більшість мешканців в усіх регіонах України (понад 65% в кожному з регіонів) вважають, що Україна і Росія мають бути незалежними державами, але з відкритими кордонами, без віз та митниць.

Всупереч економічним негараздам та політичним кризам, які спіткали Україну за 20 років, прихильність її громадян до незалежності своєї держави збереглася і посилилась.

Детальніше про чинники змін у поширеності прихильності до незалежності
країни – у статті В.Хмелька «Суверенітет як загальнонаціональна цінність: соціологічний аспект» (електронний ресурс:   http://www.kiis.com.ua/ua/about/persone/publicationa.html)


[1] Західний регіон – вісім найзахідніших областей: Волинська, Рівненська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька, Закарпатська, і Чернівецька (22% виборців);

Центральний регіон – Житомирська, Вінницька, Кіровоградська, Черкаська, Полтавська, Сумська, Чернігівська, Київська області і місто Київ (30% виборців);

Південний регіон – Дніпропетровська, Одеська, Миколаївська,
Херсонська, Запорізька області і Крим (26% виборців);

Східний регіон – Харківська, Донецька і Луганська області (22% виборців).

Опубліковано у Uncategorized. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *